cestujeme s deťmi: prvá dovolenka pri mori v štvorici

Chvíľami sa mi zdalo ako si nahodená do nových plaviek, s taškou plnou kníh a časopisov, vykračujem lenivým tempom na pláž. To aby som sa pri tom leňošení veľmi nenudila. Dám si jeden drink, prečítam pár strán z nového Vogue, budem sa točiť za slnkom, nech chytím ten správny rovnomerný nádych leta a keď sa to teplo nebude dať už vydržať, schladím sa vo vode… Chvíľami sa mi veru zdalo, že to tak je a ja si dovolenku užívam, ale asi to bol len dôsledok únavy po siedmich hodinách šoférovania a celonočnom dojčenskom maratóne (lebo veď zuby). Bola to len chvíľa, minúta a možno ani toľko nie keď ma zo sna nemilosrdne, dravo a bez akéhokoľvek varovania zobudil pár malých rúk zalepených od piesku (a ešte neviem čoho s čím predtým pracoval). Najskôr ma ovalil po hlave lopatkou, a potom sa mi vášnivo hodil do výstrihu a začal zo mňa tie nové plavky trhať vo vidine svojho drinku na pláži… Poviem vám celkom úprimne, že mi nejaký čas trvalo spracovať fakt, že môj komfortný život, na ktorý som bola na dovolenke zvyknutná, je nenávratne preč. A keď tá malá žena, ktorú som pred pár mesiacmi porodila, začala v nestráženej chvíľke namiesto mňa zúrivo študovať (čítaj doslova žrať) časopisy a knihy, ktoré som si na pláž priniesla, aj slza zúfalstva mi z oka vypadla… ale po pár dňoch, niekde pod olivovníkmi v Lune, ku mne znenazdajky prišlo nové poznanie, a síce, že cestovanie a dovolenkovanie s deťmi už nie je veľmi o oddychu a relaxe, ale zato prináša do života rodiča iné malé radosti z momentov a zážitkov, ktoré svojim ratolestiam sprostredkujeme a ktoré spolu ako rodina zažijeme .

A toto sú tie moje:

Slečna sa na pláži (okrem časopisov) najedla do sýta aj piesku a kameňov a že toho zjedla viac ako sme si mysleli vyšlo najavo (čítaj do plienky) po asi dvoch dňoch (hups!).

Bosé nohy, palice a malé veľké objavy sú najviac!!!

Prvý krát sa kúpala v mori, ktoré nebolo najteplejšie, ale dala to na výbornú.

Aj s rukávnikmi jej to šlo, a to mala červené pre veľkáčov!

Ak by som to mala zhrnúť, tak pre obe naše deti (5 ročné aj 9 mesačné) bola pláž s pieskom aj kameňmi, s pozvoľným vstupom do mora sen. Boli by tam od rána do noci hádam aj mesiac. Adam sa dokonca osmelil potopiť si hlavu (čo neznáša) a za to mu tatino (napriek mojim protestom) kúpil toto:

Stálo to podľa mňa šialených 200 HRK a nakoniec zistili, že aj tak mu do toho tečie voda (chlapi!?), takže potápať sa v tom nedá, no Adam sa nedal odradiť. S argumentom, že v tom vyzerá ako pilot stíhačky v tom chodil na večeru. Takže v konečnom dôsledku to bola dobra kúpa, či?

A keď sme už pri tej večeri, tak môj syn, ktorý viac ako rok žil doslova na suchom chlebe a šalátovej uhorke (kto náš príbeh pozná, tak vie koľko som si s tým vytrpela a prečo) na dovolenke jedol čo mu prišlo pod ruku. Kalamáre, mušle, ryby… a vlastne všetko zaradom. Dookola sme počúvali len “som hladný” a “kedy budeme jesť” … a jeho sestra za ním ani veľmi nezaostávala.

No aby ste si nemysleli, že jedol len samé zdravé morské plody a zeleninu!

Na ostrove Pag som zatiaľ bola v Povljane, Mandre, Novalji a Lune, no najviac sa mi páči hlavné mesto ostrova Pag. Je oveľa kľudnejšie ako Novalja a veľmi fotogenické.

Asi preto som tam nafotila milión fotiek.

Jeden deň sme sa zobudili do zamračeného a upršaného rána, a tak sme vyrazili na prieskum ostrova. Nakoniec to bol pre mňa osobne jeden z najlepších dní, keď sme si dali obed v Novalji a spontánne vyrazili pozrieť storočné olivovníky do mesta Lun na severe ostrova.

Lun je miesto, na ktoré sa chcem ešte raz vrátiť.

Keď opäť hlásili zamračené počasie, vydali sme sa na ďalší výlet cez tento fotogenický most do Zadaru. Kto nemá jeho fotku, na Pagu akoby ani nebol, že pravda?

Napriek predpovedi nám však cez deň nepršalo ani raz! No a v Zadare sme toho stihli preveľa, okrem iného aj výstup na vežu, z ktorého sa mi ešte dva dni potom podlamovali kolená. Veľmi pekný (foto)zážitok bol Pozdrav slnku a Morský orgán, nevynechali sme ani 5 studní a návštevu archeologického múzea (v ktorom pozor! nemajú výťah).

To je v skratke asi všetko a ja sa už neviem dočkať ďalšieho dobrodružstva.

One thought on “cestujeme s deťmi: prvá dovolenka pri mori v štvorici

  1. Spätné upozornenie: cestujeme s deťmi: ZOO Viedeň

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.