mama inšpirácia #1

Keď som zaklada tento blog mojim cieľom bolo písať o všetkých témach, ktoré napĺňajú môj ženský mikro svet. Určite som nechcela vytvoriť ďalší tradičný mama blog , na ktorom sa bude len inými slovami písať o tom istom. Po pár mesiacoch však musím s úprimnou sebareflexiou priznať, že sa mi to trošku vymklo spod kontroly a obsah blogu je z väčšej časti o veciach pre deti. Na jednej strane ma to trochu mrzí, ale na druhej to vnímam ako prirodzenú súčasť života. Materská dovolenka síce nie je o oddychu, ktorý slovo dovolenka často evokuje, pre mňa je však vyjadrením možnosti dovoliť si byť chvíľu len matkou. Napriek tomu však existuje aj môj “dospelý” svet, ktorý si z času na čas po malých chvíľach užívam. A práve jemu som sa rozhodla vytvoriť nový priestor na blogu. Len tak na pripomenutie toho, že naozaj existuje. Tak poďte so mnou doňho nazrieť…

V poslednom čase mi radosť a pokoj okrem písania si tohto blogu prinášali knihy a seriály, ktoré väčšinou sledujem na HBO GO. V lete som prečítala takmer všetky knihy od Eleny Ferrante. Predovšetkým príbeh Geniálnej priateľky ma oslovil tým, ako brilantne a nenútené v ňom autorka opísala život dvoch žien od ranného detstva až po neskorú starobu a verím, že nielen ja, ale každá žena, ktorá si ho prečítala, v ňom našla kúsok seba. Po dočítaní Príbehu stratenej dcéry vo mne chvíľami doznieval truchlivý pocit nevypovedaného konca miešajúci sa s túžbou pokračovať v čítaní ďalej a len čo ako tak odznel prehlušený inými podnetmi, HBO spustilo vysielanie prvej série seriálu Geniálna priateľka. Zatiaľ som videla dva diely (a na ďalšie dva sa už teším keď deti zaspia) a musím povedať, že rovnako ako kniha ma postupne vťahujú do svojich osídiel. Vôbec to nie je láska od prvej strany či slová. Počiatočný zmätok postupne nahrádza rastúci záujem podfarbený strhujúco melancholickou hudbou. Napriek tomu, že príbeh poznám neviem sa dočkať toho čo bude ďalej.

Tesne potom ako som dočítala poslednú knihu od Ferante som náhodou natrafila v archíve HBO na minisériu Malé ženy z roku 2017. V prvom momente ma oslovila paralela s knihou Geniálna priateľka, kde sa Malé ženy spomínajú, avšak príbeh je tak dojímavý, že ma hneď strhol. Ak teraz v predvianočnom čase túžite po troche filmovej romantiky vrelo odporúčam. Láska v tom najkrajšom slova zmysle tu doslová srší z každej scény.

Ruku hore kto ma tiež 30+ a miluje Harryho Pottera. Myslela som si, že film “čo bolo pred” ma určite nazaujme, ale Fantastické zvery a ich výskyt (videla som na HBO) a Fantastické zvery: Grindelwaldové zločiny (aktuálne v kinách) predčili moje očakávania a podľa mňa sú tieto filmy ešte lepšie ako samotný Harry Potter.

A keď som už pri fantasy, ďalší seriál, ktorý ma zaujal je  Čas čarodejníc natočený podľa rovnomennej knihy od Deborah Harkness, ktorú si zúfalo túžim prečítať, no všade je beznádejne vypredaná. Seriál je veľmi pekne natočený a okrem samotného príbehu, za pozretie stoja aj malebné scény z prostredia jesenného Oxfordu, Benátok či francúzskeho vidieka, kde sa dej prvej série odohráva.

Na záver jeden tip na trojdielnu minisériu z úplne iného súdka v hlavnej úlohe z Hugom Grantom, ktorého by som v úlohe anglického politika Jeremy Thorpa nebyť popisu ani nespoznala. Film je natočený podľa skútočných udalosti, mimoriadne pútavy a brilantne stvárnený. Ak máte radi životopisné drámy z politického a právnického prostredia určite si Škandál po anglicky pozrite.

A to je z mojej prvej mama inšpirácie všetko. Na začiatok hádam aj stačí. Na každý film okrem toho v kinách som pridala link na HBO GO, stačí kliknúť na podčiarknutý názov. Ak ho ešte nemáte, tak HBO GO sa teraz dá priamo cez internet objednať a prvý mesiac je zdarma. Budem rada ak mi napíšete či vás nejaký filmovo-seriálovy tip oslovil tak, že ste si ho pozreli a ako sa vám páčil.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.