tipy do izby pre buducého školáka

Sťahovali sme sa síce minulý rok, ale stále mám väčšinu zariaďovania bytu len pred sebou. Do viacerých projektov som nechcela ísť z dôvodu, že som ich nemala vnútri v sebe zvizualizované. Je pravdou, že sme mohli osloviť architekta, ale zo skúsenosti viem, že aj tak by som všetko nakoniec zmenila, a tak mi to prišlo ako zbytočné vyhodenie peňazí. Postupne ako bývame sa mi vynárajú pred očami zaujímavé riešenia a ja pevne verím, že v priebehu roka 2019 sa nám aspoň niektoré z nich podarí zrealizovať. Jedným z prvých plánov je zariadenie peknej a praktickej izby pre Adamka, ktorého čochvíľa čaká nástup do školy (že čožeee? už? sama tomu nemôžem uveriť!). A keďže zariadiť detskú izbu pre budúceho školáka je celkom výzva, v tomto článku som sa rozhodla zozbierať pár mojich tipov a inšpirácií. V texte nižšie navyše nájdete niektoré moje plány, ktoré verím, že budú zrealizované už čoskoro.

Jednoznačne najdôležitejšou a najťažšou úlohou bude nájsť vhodný stôl a čo bude ešte náročnejšie – stoličku. Všetky inšpirácie, ktoré som na internete našla a páčili sa mi mali podľa môjho mažela absolútne nevhodné sedenie (viď obrázky nižšie). Nájsť stoličku, ktorá bude nastaviteľná, s opierkou pod nohy a ktorá bude lahodiť môjmu vkusu vidím ako zásadný problém, s ktorým si veľmi neviem rady, a preto budem vďačná za všetky tipy.

Najlepšie, čo som zatiaľ objavila, je stolička VIMUND z Ikea, ktorá vyzerá ako pekné a praktické riešenie, ale pristala by som, ak by bola vyrábaná aj v decentnješích a neutrálnejších farbách (i keď teda Adam sa veľmi rýchlo nadchol pre jej krikľavo zelenú verziu).

Vedeli ste, že podľa Feng shui by písací stôl pre deti nemal byť umiestnený pod oknom? Údajne to zhoršuje koncentráciu. Stôl by mal byť v miestnosti tak, aby sediace dieťa videlo na vstupné dvere a za sebou malo niečo stabilné (stenu alebo nábytok). Takéto usporiadanie vyvolá pocit bezpečia a malý školák získa prehľad o tom, čo sa deje v priestore.

Druhým z dôležitých bodov, ktorý riešim je farba stien. Momentálne máme v celom byte steny biele… no dobre, už až také biele nie sú. Dvaja malí parťáci ich starostlivo maľujú farbičkami, a tak sa v Adamkovej izbe chystajú dve menšie zmeny. Prvou bude nová odolná a umývateľná farba. Zatiaľ ma najviac zaujala Wall Paint  od Annie Sloan, na ktorú som náhodou natrafila. Podľa popisu ide o veľmi trvácnu farbu, ktorá je umývateľná a dokonca odolná voči poškriabaniu. Zanecháva hladký, luxusne vyzerajúci matný povrch s mierne jemným leskom, zároveň však spĺňa všetký prísne bezpečnostné a zdravotné štandardy, čo znie ako ideálne riešenie do detskej izby. Ostáva sa nám už len zhodnúť na tom správnom odtieni.

V rovnakých odtieňoch ako sú Wall Paint od Annie Sloan existujú aj dekoratívne farby Chalk Paint, ktoré je možné použiť v exteriéri aj interiéri, na maľovanie nábytku, stien, podláh, kovových a plastových doplnkov, kožených či textilných poťahov, dá sa nimi namaľovať aj biela technika, vchodové dvere, či záhradný nábytok, a to všetko bez brúsenia a pracného odstraňovania pôvodného náteru! Žeby to bolo riešenie nevhodnej farby stoličky, ktorú spomínam vyššie?

Keď sme sa sťahovali snívala som o peknej dizajnovej postieľke napríklad v tvare domčeka. Nakoniec však máme celkom obyčajnú stohovateľnú posteľ, ktorá síce veľmi dizajnová nie je, ale o to viac je praktická. Rozhodli sme sa pre ňu z dôvodu, že Adam bol zvyknutý spať s nami a do spálne sme sa všetci nepomestili a navyše deti sa navzájom budili. Takto máme v prípade potreby dvojlôžko, ktoré sa dá jednoducho zložiť na klasickú posteľ. Svojho sna, o zaujímavom prvku k posteli som sa však nevzdala a už sa mu aj rysujú reálne kontúry v podobe drevenej zásteny k posteli, ktorá by mala byť hotová už čoskoro.

Vedeli ste, že podľa Feng Shui by pod posteľou malo byť prázdno, aby mohli voľne prúdiť energie? Ak sú pod posteľou krabice s hračkami, prípadne skladisko športových potrieb, energia nemôže prúdiť, stagnuje a môže narúšať pokojný spánok. Zároveň by nad posteľov nemali byť zavesené predmety ani poličky čo taktiež môže vyvolať nepokojný spánok.

No a na záver prehľad pár doplnkov, ktoré do detskej izby máme nachystané, prípadne ktoré ma zaujali a do budúcna ich zvažujem nášmu lapajovi zaobstarať.

1. koberec OYOY Living | 2. boxy na lego | 3. plagát Mr. Elliott od Mrs. Mighetto predáva Bellarose | 4. ručne maľované figúrky dinosaurov Papo | 5. policový systém STRING | 6. kruhy Lillagunga | 7. vankúš Ferm Living | žinienka Ikea

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.